Technical Program  Download in PDF format



Final Technical Program (Updated on October 8, 2008)


Wednesday, October 15 2008

Wednesday, October 15 2008 08:45am – 09:00am
Room: Santa Maria
Welcome Addresses
    General Chair: Prof. Huessein T. Mouftah, University of Ottawa, Canada

Wednesday, October 15 2008 09:00am – 10:00am
Room: Santa Maria
Keynote Talk I: Future Evolution of Broadband Access: Towards Hybrid Optical/Wireless Networks
    Prof. Leonid G. Kazovsky, Stanford University, USA

10:00am – 10:30am   Coffee Break

Wednesday, October 15 2008 10:30am – 12:15pm
Room: Santa Maria
Session 1: Hybrid Access Networks
    Chair:  Martin Reisslein, Arizona State University, USA

    1. Invited Talk: HOWRAN: a Hybrid Optical Wireless Radio Access Network for WiMAX Antennas Backhauling
      Maurice Gagnaire and Tony Youssef, École Nationale Supérieure des Télécommunications, France
    2. Invited Talk: The Audacity of Fiber-Wireless (FiWi) Networks
      Martin Maier, Navid Ghazisaidi, and Martin Reisslein, University of Quebec, Canada
    3. Wireless Channel Condition Aware Scheduling Algorithm for Hybrid Optical/Wireless Networks
      Ying Yan, Hao Yu, and Lars Dittmann, Technical University of Denmark, Denmark
    4. Planning Multitechnology Access Networks with Performance Constraints
      Steven Chamberland, Ecole Polytechnique de Montr´eal, Canada

12:15pm – 02:00pm   
Lunch Break
Room: Guadalajara


Wednesday, October 15 2008 02:00pm – 03:45pm
Room: Santa Maria
Session 2: Passive Optical Networks
    Chair:  Martin Maier, University of Quebec, Canada

    1. Invited Talk: When Are Online and O²ine Excess Bandwidth Distribution Useful in EPONs?
      Martin Reisslein, Arizona State University, USA; Jason R. Ferguson, ADTRAN, USA; Michael P. McGarry, The University of Akron, USA
    2. TCP Performance over Gigabit-capable Passive Optical Networks
      Julio Orozco, Orange Labs, France and David Ros, Institut Telecom/Telecom Bretagne, France
    3. Fragmentation in a Novel Implementation of Slotted GPON Segmentation and Reassembly
      Yixuan Qin, Martin Reed, Zheng Lu, David Hunter, Albert Rafel, and Justin Kang, University of Essex, UK
    4. Case for Dynamic Reconfigurability in Access Networks
      Rajeev Roy and Wim van Etten, University of Twente, Netherlands

03:45pm – 04:15pm   Coffee Break

Wednesday, October 15 2008 04:15pm – 05:45pm
Room: Santa Maria
Panel Session I: Fiber Assisted Wireless for Broadband Access Networks

    Panel Organizers:
      Neo Antoniades     College of Staten Island, The City University of New York, USA
      Nicholas Madamopoulos     City College, The City University of New York, USA
    Panelists:
      Anthony Ng'Oma     Corning, Inc., USA
      Mohsen Sarraf     Telcordia Technologies, Inc., USA
      Jianjun Yu     NEC Laboratories America, Inc., USA
      Ashwin Gumaste     IIT Bombay, India

Thursday, October 16 2008

Thursday, October 16 2008 09:00am – 10:00am
Room: Santa Maria
Keynote Talk II: Carrier Ethernet and the Evolving Access Networks
    Dr. Kevin Schneider, CTO of ADTRAN Inc., USA

10:00am – 10:30am   Coffee Break

Thursday, October 16 2008 10:30am – 12:15pm
Room: Santa Maria
Session 3: Wireless Access Networks
    Chair:  Maurice Gagnaire, École Nationale Supérieure des Télécommunications, France

    1. Invited Talk: Cost-performance planning of municipal wireless access networks
      Paolo Giacomazzi and Alessandro Poli, Politecnico di Milano, Italy
    2. Supporting session and access point mobility in a large multi-provider multi-vendor municipal WiFi network
      Timo Ojala, Toni Hakanen, Ossi Salmi, Mikko Kenttälä and Juha Tiensyrjä, University of Oulu, Finland
    3. A fast MAC-layer handover for an IEEE 802.16e-based WMAN
      Sayan Ray, Krzysztof Pawlikowski, and Harsha Sirisena, University of Canterbury, New Zealand
    4. A Conflict-Free Low-Jitter Guaranteed-Rate MAC Protocol for Base-Station Communications in a Wireless Mesh Network
      Ted H. Szymanski, McMaster University, Canada
    5. Coexistence of collocated IEEE 802.11 and BT technologies in 2.4 GHz ISM band
      Ariton xhafa, Xiaolin Lu, and Donald P. Shaver, Texas Instruments, Inc., USA

12:15pm – 02:00pm   
Lunch Break
Room: Guadalajara


Thursday, October 16 2008 02:00pm – 03:45pm
Room: Santa Maria
Session 4: DSL Networks
    Chair:  John M. Cioffi, Stanford University, USA

    1. Invited Talk: Greener Copper with Dynamic Spectrum Management
      John M. Cioffi, S. Jagannathan, W. Lee, Hao Zou, and Aakanksha Chowdhery, Stanford University; W. Rhee, George Ginis, and P. Silverman, ASSIA, Inc., USA
    2. Statistical Relation between Loop Attenuation and Data Bit Rate for ADSL
      Jerzy Siuzdak and Tomasz Czarnecki, Instytut Telekomunikacji Politechnika Warszawska, Poland
    3. Loop Identification and Capacity Estimation of Digital Subscriber Lines with Single Ended Line Testing
      Carine Neus, Wim Foubert, and Leo Van Biesen, Vrije Universiteit Brussel, Belgium
    4. Near-Optimal Multi-User Greedy Bit-Loading for Digital Subscriber Lines
      Alastair McKinley and Alan Marshall, Queens University Belfast, UK
    5. Topology Design of Hierarchical Hybrid Fiber-VDSL Access Networks with Enhanced Discrete Binary PSO
      Rong Zhao, Dresden University of Technology, Germany, and DeteconInternational GmbH, Germany; Ralf Lehnert, and Yi Zhang, DresdenUniversity of Technology, Germany

03:45pm – 04:15pm   Coffee Break

Thursday, October 16 2008 04:15pm – 05:45pm
Room: Santa Maria
Panel Session II: Dynamic Spectrum Management (DSM) Successes

    Panel Organizer:
      John M. Cioffi     Stanford University, USA
    Panelists:
      George Ginis,     Assia, Inc., USA
      Raj Savoor     AT&T, USA
      Lukasz Mikochi     Telecom Poland, Poland
      Robert Staniszewski     Telecom Poland, Poland
      Louis Scalzo     Vector Silicon, Inc., USA
      Hao Zou     Stanford University, USA

07:00pm – 09:00pm   
Banquet Dinner
Room: Pinta



Friday, October 17 2008

Friday, October 17 2008 09:00am – 10:30am
Room: Santa Maria
Section 5: PLC and DSL Networks
    Chair:  Djamel Sadok, Federal University of Pernambuco (UFPE), Brazil

    1. Modeling of Channel Allocation in Broadband Power Line Communications Access Networks and a Multi-Criteria Optimization Problem
      Abdelfatteh Haidine and Ralf Lehnert, Dresden University of Technology, Germany
    2. Placement of Base Stations in Broadband Power Line Communications Access Networks by Means of Multi-Criteria Optimization
      Abdelfatteh Haidine and Ralf Lehnert, Dresden University of Technology, Germany
    3. A Simulator of Periodically Switching Channels for Power Line Communications
      Taro Hayasaki, Daisuke Umehara, Satoshi Denno, and Masahiro Morikura, Kyoto University, Japan
    4. Estimating Video Quality over ADSL2+ under Impulsive Line Disturbance
      Glauco Gonçalves, Ramide Dantas, André Palhares, Judith Kelner, Joseane, Fidalgo, Djamel Sadok, Federal University of Pernambuco (UFPE), Brazil; Henrik Almeida, Miguel Berg, Daniel Cederholm, Ericsson Research, Sweden
    5. Performance Evaluation of the Cable Bundle Unique Power Back-Off Algorithm
      Driton Statovci and Tomas Nordström, Telecommunications Research Center Vienna, Austria

10:30am – 11:00am   Coffee Break

Friday, October 17 2008 11:00am – 12:30pm
Room: Santa Maria
Session 6: Access Network Performance
    Chair:  Krzysztof Pawlikowski, University of Canterbury, New Zealand

    1. Enabling Broadband as Commodity within Access Networks: a QoS recipe
      Enrique Areizaga, Robotiker-tecnalia, Spain; Andreas Foglar, Infineon Technologies, Germany; Antonio J. Elizondo, Telefonica I+D, Spain; Frank Geilhardt, T-Systems, Germany
    2. Robust Coverage and Performance Testing for Large-Area Wireless Networks
      Caleb Phillips, Russell Senior, Douglas Sicker, and Dirk Grunwald,University of Colorado, USA
    3. Performance Analysis of Multi-Format WDM-RoF Links based on Low Cost Laser and SOA
      Carlos Almeida, António Teixeira, Mário Lima, University of Aveiro, Portugal
    4. A Unified Framework of the Performance Evaluation of Optical Time-Wavelength Code-Division Multiple-Access Systems
      Elie Inaty, University of Balamand, Lebanon
    5. Performance Comparison of Orthogonal and Quasi-orthogonal Codes In Quasi-Synchronous Cellular CDMA Communication
      Sujit Jos, Preetam Kumar, and Saswat Chakrabarti, IIT Kharagpur, India

12:30pm – 02:00pm   
Lunch Break
Room: Guadalajara


Friday, October 17 2008 02:00pm – 04:00pm
Room: Santa Maria
Session 7: Access Networks (work in progress)
    Chair:  Jun Zheng, University of Ottawa, Canada

    1. A Fast Channel Switching method in EPON system for IPTV service
      Yaling Nie and Hideya Yoshiuchi, HITACHI Research & Development Corp., China
    2. WDM Dynamic Bandwidth Allocation Schemes for Ethernet PONs
      Kae Hsiang Kwong, Hammad Yaqoob, Craig Michie, Ivan Andonovic, University of Strathclyde, UK
    3. VoIP Performance of WiMAX Downlink
      Xiangning Fan and Zhu Dengkui, Southeast University, China
    4. Performance of Adaptive Sub-carrier and Bit Allocation Algorithms for Multi-user OFDM Wireless Systems
      Xiangning Fan and Chu Jintao, Southeast University, China
    5. Proportional Increase Multiplicative Decrease (PIMD) Wireless Scheduler
      Arshad Hussain and Shaban Qaiser, National University of Computer & Emerging Sciences, Pakistan
    6. Appropriate Templates for Broadband Access in Non-developed and Developing Countries
      Morteza Haddadzadeh, Iran Telecommunication Research Center (ITRC), Iran